Grb rodbine Rastern v Gotovljah
GOTOVLJE, CERKEV SV. JURIJA
Nahajališče grba: nagrobna plošča
V začetku 18. stoletja sta bila na območju Žalca župnika dva člana rodbine Rastern. Ferdinand (1689–1737) je bil župnik v samem Žalcu, njegov mlajši polbrat Janez Silvester (1702–1765) pa v bližnjih Gotovljah. A če o Ferdinandu ne vemo skorajda nič, se je o Janezu Silvestru ohranilo nekaj več podatkov. Šolal se je pri jezuitih v Gradcu, nato pa je postal duhovnik in je kot župnik deloval v Gotovljah. Bil je tudi beneficiat beneficija sv. Martina v Celju, v letu 1749 pa ga zasledimo tudi kot člana duhovniške bratovščine sv. Mihaela v Mengšu. Potem ko je v začetku marca 1765 napisal oporoko, so 15. maja istega leta v Gotovljah že popisali njegovo premoženje. V zapuščini je med drugim omenjenih precej dolgov, ki jih je imel do lekarnarja in kirurga v Celju.
Njegov nagrobnik se je v Gotovljah ohranil do danes. Do leta je bil 2005 vzidan v zunanjo cerkveno steno sv. Jurija v Gotovljah, ob prenovi fasade pa so ga prestavili in vzidali v severni pokopališki zid. Tako napis kot grb sta izredno slabo vidna in berljiva, a vseeno lahko ugotovimo, da je Janez Silvester – prav kakor njegov brat Ferdinand v Žalcu – uporabljal plemiški predikat »de Rastern« in rodbinski grb, čeprav tudi on ni bil zajet v povzdignitveni akt brata Leopolda Zaharije iz leta 1724. Nagrobni napis, ki ga lahko rekonstruiramo predvsem po starejših prepisih, se glasi: SISTE VIATOR / QUA FRUERIS VELOX MUTABIS FUNERE VITAM / ET POST FATA COMES NON NISI VIRTUS ERIT / ERGO CAVE FLUXIS ANIMOS INFIGERE REBUS / ALTERIUS VITAE SIT PIA CURA TIBI / EN ME DE QUO NIL SUPEREST INCOGNITA / MUNDO / HIC MEA SERVATUR CINERIS URNA MEI / LUSTRALI OB NOXAS O SI FORS UROR IN IGNE / DA MIHI QUOD FIERI TU TIBI FORTE VOLES / IOANNES SILVESTER DE RASTERN / PAROCH. LOC. AETATIS LXIII OBIIT / XIII APRIL. ANNO MDCCLXV. ORA PRO EO / IHS.
Literatura:
Curk, Jože: Topografsko gradivo. 2, Sakralni spomeniki na območju občine Žalec. Celje: Zavod za spomeniško varstvo, 1967, str. 25–26.
Marolt, Marijan: Dekanija Celje, 2. del: Cerkvene umetnine izven celjske župnije. Maribor: Zgodovinsko društvo, 1932, str. 184–185.
Preinfalk, Miha: Plemiške rodbine na Slovenskem, 18. stoletje, 2. del: Od Del-Negrov do Škerpinov. Ljubljana: Viharnik, 2022, str. ***